Deutsch English Polski Русский

Ostrzeżenie Komisji Nadzoru Finansowego przed Zakra Corp sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Czy to kolejny następca Amber Gold?

Ostrzeżenie Komisji Nadzoru Finansowego przed Zakra Corp sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Czy to kolejny następca Amber Gold?

Autor: kancelaria SPS w Aktualności 09 05 2014

Spółka Zakra Corp sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (KRS 352191) trafiła na listę publicznych ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, na której podaje się podmioty co do których KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa z uwagi na fakt podejrzenia spółki o prowadzenie działalności bankowej bez wymaganej licencji. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna „pod nazwą Zakra kryje się kilka serwisów internetowych świadczących usługi finansowe. Jednym z nich jest Zakra Invest, który na stronach WWW oferuje klientom możliwość nabycia produktów o nazwie „pakiet inwestycyjny”. Zainteresowani proszeni są o rejestrację w serwisie za pomocą specjalnego formularza. Drugim krokiem jest przelanie kwoty, jaką chcą zainwestować – od 500 zł. A później można już cieszyć się zyskami. I to wcale niemałymi, bo mogą one wynieść nawet 12 proc. w skali roku. To kilka razy więcej niż średnie oprocentowanie lokat terminowych w bankach, które wynosi dziś 2–3 proc. w skali roku.”

Na stronie internetowej powyższej spółki można przeczytać, że jest to portal pożyczek społecznościowych, co oznacza, że to nie banki udzielają pożyczek a ludzie, a tak wysokie zyski można uzyskać ze względu na fakt, że odsetki pochodzą od spółek, którym pożyczane są pieniądze ze sprzedaży pakietów. Jednakże Klienci są uprzedzeni, że istnieje ryzyko strat chociaż jest ono stosunkowo „umiarkowane”

Dziennik Gazeta Prawna wskakuje również na niejasności wynikające z wydawania przez Zakra kart płatniczych z logo MasterCard i Visa przy współpracy z Getin Noble Bank. „Instytucje te odżegnują się jednak od jakiejkolwiek współpracy z tym podmiotem. – Firma Zakra Corp nie jest licencjonowanym wydawcą kart MasterCard w Polsce. Umowy na wydawanie naszych produktów podpisujemy jedynie z zaufanymi partnerami, dbając o to, by spełniali jak najwyższe standardy – czytamy w oficjalnym stanowisku firmy przesłanym do redakcji DGP. W podobnym tonie wypowiada się Getin. – Nasz bank nie współpracuje z firmą Zakra Corp. Nigdy też nie podpisywaliśmy umów z tym podmiotem. Podejmiemy stosowne działania w celu wyjaśnienia użycia naszego logotypu na stronie WWW przez tę spółkę – stwierdził Wojciech Sury, rzecznik prasowy Getin Noble Banku. Zdaniem przedstawicielki Zakra Corp jej firma współpracowała z tymi instytucjami w zakresie wydawnictwa kart. Ale po umieszczeniu jej nazwy na liście ostrzeżeń banki wycofały się z kooperacji.”